5 způsobů, jak se zbavit akné

Ačkoli je akné doménou teenagerů a puberťáků, v menší či větší míře však trápí skoro všechny. Jedná se o jedno z nejrozšířenějších kožních onemocnění, neboť vzniká zánětem vývodů mazových žláz. Maz se tvoří, aby zvláčňoval pokožku. Pokud ho však pokožka produkuje moc, dojde k ucpání pórů a tím k vytvoření takzvaných černých teček. Dojde-li v nich k přemnožení přítomných bakterií, vznikne v póru zánět: akné.

Jak se tedy akné zbavit?

V první řadě je důležité upozornit, že byste pupínek neměli vymačkávat. Ačkoliv možná dosáhnete krátkodobého zlepšení, můžete si zadělat na komplikace. Do póru můžete zanést infekci, může se Vám udělat jizva nebo se může zánět rozšířit do hlubších vrstev pokožky. Pokud Vás čeká nějaká důležitá akce a pupínek skutečně vymáčknout musíte, udělejte tak po horké sprše. Otevřete tím póry a zánětu se Vám spíše povede se zbavit. Vhodné je postižené místo následně namazat desinfekčním krémem.

Dlouhodobé řešení spočívá ve správné péči o pleť. A to jak v používání správných přípravků, tak v efektivních návycích.

1. Udržujte pokožku čistoumytí obličeje

Ačkoliv se to může zdát samozřejmé, nejdůležitější při boji s akné je hygiena. Oblasti zasažené akné čistěte alespoň dvakrát denně. Využívejte přitom čistící séra, micelární vodu, tonikum nebo zklidňující gel, které Vaší pleť vyčistí a hydratují.

Pokud sportujete, opláchněte se co nejdříve po cvičení. Zaschlý pot totiž může ucpat póry a vést tak k vzniku akné.

2. Dodržujte pitný režim

Pitný režim má zásadní vliv na zdraví a správné fungování celého našeho tělo. Ať už Vás trápí bolesti hlavy, únava nebo akné, zvýšením denního příjmu tekutin obvykle dosáhnete jistého zlepšení. Při léčbě akné je dostatečný přísun čisté vody doslova klíčový, pokožka musí být hydratovaná. Naproti tomu sladké nápoje, alkohol nebo káva mají na stav Vaší pleti negativní dopad a je tak vhodné jejich konzumaci omezit.

3. Využívejte esenciální olejearganový olej

Léčba akné prostřednictvím olejů je populární zejména v Asii, ale v poslední době se hojně rozšiřuje i do Evropy. Využívání esenciálních olejů má totiž na pleť celou řadu dalších blahodárných účinků, které chemické produkty nemají. Navíc se jedná o ryze přírodní produkty, a tak jsou například pro lidi s citlivou pokožkou vhodnější.

Na vlhkou pleť jednoduše rozetřete několik kapek oleje a nechte vstřebat. Proces aplikujte alespoň dvakrát denně a olej už udělá zbytky práce za Vás. Nejvhodnější je využít arganový olej,  neboť obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin omega 6 a 9 a řadu prospěšných vitamínů. Najít kvalitní a skutečně přírodní arganový olej může být naneštěstí nelehký úkol, proto jsme provedli velký test arganových olejů, ze kterého nám jako vítěz vyšla značka Argoil (odkaz na e-shop).

4. Měňte častěji povlečení polštářevýměna povlečení

Akné vzniká ucpáním pórů nečistotami. Je proto jen logické, že čistota ložního prádla má na Vaše akné vliv. Pokud máte problém s mastnou pokožkou a tvorbou akné, začněte častěji měnit povlečení svého polštáře.

Obecně se doporučuje měnit povlečení polštáře alespoň jednou týdně, nebojte se ale obměnit povlečení každý druhý den. Pokud se Vám nechce povlak neustále sundavat a nandavat, přehoďte si přes polštář každý večer ručník a ráno hoďte do pračky jen ten.

5. Vyzkoušejte přípravky s obsahem benzoylperoxidu

Pokud Vám šetrnější postupy nepomáhají, nevěšte hlavu. Benzoylperoxid je v boji proti akné velmi účinným pomocníkem, neboť likviduje bakterie způsobující záněty v ucpaných pórech. Většina produktů s jeho obsahem je přitom dostupná bez lékařského předpisu a snadno se používají. Nejúčinnější bývá gel nebo krém.

Zpočátku může být Vaše pokožka při použití benzoylperoxidu podrážděná. Doporučujeme proto nejprve vyzkoušet výše zmíněné tipy. I tak však podráždění po několika dnech až týdnech vymizí a zhruba po měsíci už by mělo být patrné výrazné zlepšení.


Máte-li s akné dlouhodobé problémy a babské rady Vám nepomáhají, není od věci navštívit dermatologa. Léčba už v dnešní době není nic problémového a není třeba z ní mít obavy. Vaše krása za to stojí.

Komentáře